O czym należy pamiętać w związku z OC, gdy kupujemy samochód

Ważną, choć często zapominaną cechą ubezpieczenia OC jest fakt, iż jest ono przypisane do samochodu, a nie do jego właściciela. Dlatego też, kupując samochód, polisę OC dostajemy od poprzedniego właściciela i analogicznie – sprzedając samochód, OC przekazujemy naszemu następcy. Obowiązkiem sprzedającego samochód jest powiadomienie ubezpieczyciela w ciągu 14 dni od aktu sprzedaży o tym fakcie i dosłanie umowy kupna-sprzedaży. Oczywiście, gdy kupimy auto i z różnych względów nie odpowiada nam dotychczasowy ubezpieczyciel, istnieje możliwość rozwiązania takiej umowy, bez żadnych konsekwencji.  Wystarczy złożyć wypowiedzenie umowy. Ważne jest jednak, aby nie nastąpiła przerwa w okresach ubezpieczenia. Jeżeli jednak nie zdecydujemy się na wypowiedzenie umowy, zostanie ona automatycznie odnowiona na kolejny rok. Często kupując auto zapominamy o tym, że polisę OC kupujemy jakby ‚w pakiecie’ i sami podpisujemy kolejną umowę. W takich sytuacjach nie musimy już płacić podwójnych składek, wystarczy pisemne wypowiedzenie starej umowy. Wypowiedzenie następuje ze skutkiem natychmiastowym. Prawo uwalnia nas w ten sposób od pułapki podwójnego OC, którego część osób może byż nadal nieświadoma. Te zasady obejmują jednak tylko tych kierowców, którzy wykupili ubezpieczenie najwcześniej dnia 11 lutego 2012 roku, a więc od dnia wejścia w życie nowelizacji ustawy. Warto wiedzieć, że ważność polisy OC może sprawdzić nie tylko policja, na przykład w czasie kontroli drogowej, ale również inne organy, takie jak między innymi Straż Graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego, organy celne, a także organy właściwe w sprawach rejestracji pojazdów. W przypadku braku ważnej polisy podczas kontroli grozi nam mandat i odholowanie pojazdu na koszt właściciela pojazdu na parking policyjny. Jednak konsekwencje mogą być o wiele bardziej dotkliwe, gdy z własnej kieszeni będziemy musieli wypłacać odszkodowanie osobom poszkodowanym w wypadku, który spowodujemy. Dlatego warto o tym obowiązku pamiętać

Posted in ubezpieczenia, ubezpieczenie OC | Komentowanie nie jest możliwe

Korzyści i obowiązki jakie idą za ubezpieczeniem OC i AC

Negatywnych skutków nie ubezpieczenia samochodu jest wiele. Za każdym razem wyjeżdżając na drogę podejmujemy ryzyko wypadku. Nie myślimy o tym jednak tak właśnie jest. Nieszczęśliwe sytuacje związane z pojazdem mogą nas spotkać nie tylko podczas jazdy, ale również w trakcie postoju na parkingach. Mimo licznych akcji i interwencji policji, przestępczość na świecie ma się dobrze, a królującym na szczycie przewinieniem są te związane z branżą motoryzacyjną. Dlatego powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo swoje i pasażerów których wozimy. Bez względu na to czy poruszamy się wyłącznie po naszym lokalnym miejscu zamieszkania, czy organizujemy większe wycieczki ubezpieczenie OC nas obowiązuje. Polskie prawo wymaga jego wykupienia w celu uniknięcia komplikacji finansowych spowodowanych wyrządzoną przez nas szkodą na drodze. Jest to odpowiedzialność którą jako kierowcy pojazdów musimy mieć. Dodatkowym finansowym zabezpieczeniem dla nas jest Autocasco, które zapewnia pomoc drogową w każdych warunkach, ochronę zarówno w kraju jak i za granicą. Funkcje AC są znacznie bardziej poszerzone, ponieważ obejmuje ono zabezpieczenie nie tylko pojazdu, ale także przewożonego bagażu i przedmiotów. Jednak przede wszystkim wypłatę odszkodowania z tytułu AC uzyskujemy my jako właściciele. Zatem możemy ją wykorzystać na opłacenie naprawy uszkodzonego elementu. Zgłaszając się do naszego ubezpieczyciela w ramach podpisanej z nim umowy mamy prawo oczekiwać wypłaty kwoty jaka została ustalona, w zależności od zdarzenia jakie miało miejsce. Natomiast dzięki umowie OC nie musimy się martwić ani o roszczenia majątkowe czy osobiste. Cała odpowiedzialność w tym zakresie przechodzi na ubezpieczyciela, który w razie konieczności opłaca koszty leczenia, natomiast w przypadku znacznego uszczerbku na zdrowiu wypłaca renty. Po podpisaniu umowy nie ma potrzeby martwienia się o to czy w razie potrzeby będziemy zmuszeni utracić nasze oszczędności.

Posted in ubezpieczenia, ubezpieczenie AC, ubezpieczenie OC | Komentowanie nie jest możliwe

Dziwne ubezpieczenia ;)

Wydawać by się mogło, że ubezpieczenia należą do dość nudnej tematyki. Zazwyczaj kojarzą się z domem, rodziną czy samochodem. Okazuje się, że niekoniecznie. Otóż ile ludzi, tyle pomysłów, co tak naprawdę daje nieograniczoną liczbę pomysłów. Tym samym oznacza to sporo pracy oraz możliwość popisania się kreatywnością dla agencji ubezpieczeniowych. Dla nikogo już nie jest zaskoczeniem celebryta ubezpieczający swoje cenne części ciała na niebagatelne kwoty. Stało się to popularne już  w latach czterdziestych, kiedy to mistrz świata  w specyficznej dziedzinie jaką jest jo-jo, postanowił ubezpieczyć swoje dłonie na kwotę 150 tysięcy dolarów. Czasy się zmieniają więc  wartości poszły w górę. Obecnie mamy Jennifer Lopez i jej wartą 27 mln dolarów pupę, Heidi Klum i 2,2 milionowe nogi, czy Keith Richards i jego ponad półtora milionowy  środkowy palec. Jednym z liderów wśród gwiazd jest David Beckham ze 151 mln polisą  na wypadek kontuzji. Jest rzeczą bardzo ciekawą, że można ubezpieczyć się od porwania przez kosmitów. Tak niebagatelny pomysł zrodził się w głowach Amerykanów, którzy na przełomie 1999 i 2000 roku wykupili około 20 tysięcy takich polis. Byli tacy co wyłożyli za nie ponad milion dolarów. Zdarzają się również przypadki osób ubezpieczających się od zderzenia Ziemi z asteroida. Taki przypadek pewnie jeszcze jakiś czas temu wydawał się abstrakcją, która nigdy nie nastąpi. W świetle zdarzeń z nocy 15 na 16 lutego br. pomysł wydaje się być niegłupi. Naukowcy uważają jednak, że asteroida ponownie zbliży się do Ziemi dopiero za 33 lata, więc jest czas do namysłu. Kolejnym oryginalnym pomysłem popularnym za szeroką wodą jest ubezpieczenie, które zapewne mogłoby zdobyć znacznie szersze grono fanów, a mianowicie polisa od stresu związanego z porażką ulubionej drużyny piłkarskiej biorącej udział w Mistrzostwach Świata. Podobno niejednej kibic pożegnał się z tym światem na skutek przegranego meczu, więc kto wie, jeśli jest się zagorzałym fanem i dodatkowo osobą ciężko znoszącą porażki, może warto w to zainwestować.

Posted in ubezpieczenia | Komentowanie nie jest możliwe

Ubezpieczenie auta OC- jak wybrać?

O tym, że ubezpieczenie auta od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe, wie chyba każdy kierowca. Za brak wykupionego OC grożą nawet kary pieniężne. Czy jednak samo ubezpieczenie OC wystarczy? Może warto tę podstawową wersję wzbogacić, aby w razie potrzeby mieć większe korzyści i przywileje? Wszelkie dodatki do podstawowej wersji ubezpieczenia stanowią o atrakcyjności całego pakietu i są dobrowolne. Oznacza to również, że każdy ubezpieczyciel może dowolnie tworzyć ich zawartość. Warto więc poświęcić trochę czasu i porównać dostępne oferty, aby wybrać tę, która będzie dla nas najbardziej korzystna. Czasami wystarczy dopłacić niewielką kwotę, aby powiększyć zakres polisy i zyskać dodatkowe ułatwienia w razie niespodziewanych sytuacji. Dla przykładu, wykupując usługę Assistance, warto upewnić się, czy będzie ona działać pod naszym domem. Z kolei rozważając pakiet NNW, można sprawdzić, czy ochrania on wszystkich pasażerów samochodu, czy jedynie kierowcę, a może nawet obejmuje koszty osobnego pokoju w szpitalu w sytuacji operacji po wypadku. Dlatego wykupując dodatkowe usługi, nie powinniśmy kierować się jedynie ceną. To sprawdza się tylko w przypadku ‚gołego’ OC, ponieważ sama podstawa regulowana jest przez ustawę i wszędzie jest identyczna. Wtedy najatrakcyjniejszych ofert możemy szukać używając internetowych porównywarek. Jakikolwiek wariant ubezpieczenia OC wybierzemy, musimy pamiętać o tym, że często ten niekoniecznie przyjemny, ale obowiązkowy wydatek niejednokrotnie uratował nas przed finansową ruiną spowodowaną bardzo kosztownymi naprawami uszkodzonych aut, czy też wypłacaniem renty osobie, która z naszej winy ucierpiała w wypadku. Warto więc docenić ten obowiązek i, poprzez dokonanie dobrego wyboru, zmaksymalizować ewentualne korzyści mogące wyniknąć dla nas w przyszłości.

Posted in ubezpieczenia, ubezpieczenie OC | Komentowanie nie jest możliwe

OC gwarancją naszego bezpieczeństwa na drodze

Poczucie bezpieczeństwa jest jedną z głównych potrzeb człowieka, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Bez niego stresujemy się, niepotrzebnie tracąc przy tym zdrowie. O odszkodowaniu od nieszczęśliwego wypadku w szczególnej mierze myślimy podczas podróży, kiedy to nie zawsze mamy wpływ na bieg zdarzeń. Albowiem zachowania kierowców na drodze bywają nieprzewidywalne. W jednej chwili możemy stać się ofiarą drobnej stłuczki, ponieważ nie jesteśmy w stanie zapanować nad innymi kierowcami będącymi gdzieś w pobliżu nas. Bywa również tak, że panujące warunki atmosferyczne uniemożliwiają kierowanie naszego auta. W efekcie przytrafia nam się niezaplanowana kolizja. Sposobów na jej uniknięcie jest niezbyt wiele, ale dzięki sprawdzonemu i profesjonalnemu ubezpieczycielowi jesteśmy w stanie kompleksowo poradzić sobie z formalnościami po wypadkowymi   Ubezpieczenie OC wpływa na nasze poczucie pewności siebie na drodze. Według polskiego prawa jest to wymóg dla każdego posiadacza samochodu. Bez OC tak naprawdę nie powinniśmy wyjeżdżać z garażu.  Jego zadaniem jest ochrona przed finansowymi konsekwencjami, które muszą być uiszczone w celu zapłaty za wyrządzoną szkodę. W tym momencie żaden kierowca nie jest niczym usprawiedliwiony, a strona poszkodowana ma gwarancję wypłaconego odszkodowania. Jest to na tyle ważne, że na świecie nie ma państwa które by obowiązkowego ubezpieczenia OC nie regulowało prawnie. Nawet w sytuacji gdy jesteśmy tylko uczestnikami wypadku, którego nie spowodowaliśmy z powodu nie opłaconego ubezpieczenia OC ponosimy konsekwencje karne i dodatkowo jesteśmy zmuszeni do tego aby samodzielnie pokryć koszty wyrządzonej szkody. Bowiem bez względu na rolę jaką odegraliśmy w kolizji, druga strona może żądać od nas odszkodowania. Zatem w celu zapewnienia sobie komfortu psychicznego lepiej zaopatrzyć się w polisę OC i swobodnie poruszać się czterema kółkami.

Posted in ubezpieczenia, ubezpieczenie OC | Komentowanie nie jest możliwe

Ubezpieczenie i podróż

Stare powiedzenie mówi „przypadki chodzą po ludziach”, dlatego planując podróż nie można zapomnieć o jednej z ważniejszych rzeczy – ubezpieczeniu, zwłaszcza gdy obranym kierunkiem jest zagranica. Oferowane przez agencje ubezpieczenie są zależne od  różnych czynników i mają różne warunki. Przede wszystkim istotną informacją jest charakter wyjazdu. W przypadku wyjazdów turystycznych często trzeba określić rodzaj wypoczynku, deklarując czy jest to wyjazd w formie aktywnego spędzania czasu, czy raczej biernej. Chodzi tutaj o ustalenie czy planowane wakacje uwzględniają uprawianie sportów ekstremalnych. Jest to istotny aspekt, ponieważ jak wiadomo te ostatnie pod pewnymi względami potęgują prawdopodobieństwo wystąpienia różnego rodzaju wypadków. Podstawą ubezpieczenie podróżne jest zwrot kosztów leczenia w związku z chorobą lub wypadkiem do którego doszło w czasie wyjazdu oraz tak zwane NNW czyli następstwa nieszczęśliwych wypadków, które wiążą się z trwałym ubytkiem na zdrowiu. Następnie mamy ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) przydatne wówczas kiedy nieumyślnie wyrządzimy komuś, bądź czemuś krzywdę. Ostatecznie otrzymujemy zabezpieczenie przed utratą bagażu, co chodź wydaje się rzadkie, czasami może zdarzyć się 2 razy podczas jednej podróży. To oczywiście tylko podstawa. Istnieje jednak wiele różnych możliwości i propozycji, które każdy musi dostosować do swoich potrzeb.  Co ważne w ubezpieczeniu podróżnym, szczególnie przy wyjazdach zorganizowanych, otrzymuje się zabezpieczenie na wypadek odwołania wyjazdu/imprezy, bądź innymi potencjalnymi zdarzeniami, od nas niezależnymi. Warto pamiętać aby przed wyjazdem zagranicę odebrać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ, która powinna ułatwić ewentualne leczenie w krajach Unii Europejskiej w nagłym wypadku. Dodatkowym elementem ubezpieczenie podróżnego, oferowanym przez niektóre agencje, jest zabezpieczenie przed ewentualną rezygnacją z lotu. Przyszłość z definicji jest nieznana, w związku z czym nie wiemy co może się zdarzyć. Dlatego właśnie warto przemyśleć podejmowane przed wyjazdem działania i zastanowić się co zrobić, żeby zabezpieczyć się przed każdą możliwą ewentualnością.

Posted in ubezpieczenia, ubezpieczenia NNW, ubezpieczenia podróżne | Komentowanie nie jest możliwe

Studenci myślą przyszłościowo

Kiedy słyszymy słowo ubezpieczenie od razu przychodzi nam na myśl cała grupa poważnych wypadków,  z powodu których dane świadczenie wykupujemy.Kojarzymy również ze sporymi wydanymi na nie sumami. Jeśli jednak zastanowimy się dłużej, możemy dojść do wniosku, że niekoniecznie musi ono być po 1.drogie, a po 2. dotyczyć najcięższych przypadków zagrożenia zdrowia i życia. Przykład? Ubezpieczenia studenckie. Każdego roku studenci na korytarzach swoich uczelni oraz na ich stronach internetowych odnajdują informację o możliwości ubezpieczania się. Najczęściej oferowaną im formą jest ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Na czym ono polega. Osoba je posiadająca, która dozna trwałego uszczerbku na zdrowiu (są to m.in. złamania, odmrożenia, itp.) otrzymuje odszkodowanie. Żacy mogą nabyć jednak także inne rodzaje świadczenia niekoniecznie związane z ochroną zdrowia, m. in. ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC), zapewniające przeniesienie odpowiedzialności finansowej w przypadku wywołania szkody u innej osoby na ubezpieczyciela. Czy studenci chętnie korzystają z takich form? Zdecydowanie tak, szczególnie jeśli chodzi właśnie o ubezpieczenie NNW. Studenci doskonale zdają sobie sprawę z tego, że urazy ciała mogą nastąpić bardzo nieoczekiwanie i dlatego wolą się ubezpieczać. Wymieniają wiele powodów, dla których tego dokonują. Są to głównie: niski koszt ubezpieczenia (średnio 40 – 50 zł), jednorazowa wpłata, stosunkowo wysokie kwoty odszkodowań i w miarę łatwy sposób składania wniosków o nie. Rzeczywiście, szczególnie pierwszy i czwarty, z podanych wyżej czynników, jest dla młodych ludzi atrakcyjny. Ubezpieczenie NNW nie obciąża nadmiernie studenckiego budżetu, a możliwość wysłania dokumentów przez Internet stanowi kolejny plus w postaci nie tracenia czasu na wyprawę do konkretnego biura. Czy doszukamy się w takim razie jakichkolwiek minusów? Studenci posiadający trwałe uszczerbki na zdrowiu czy skłonności do pewnych dysfunkcji wskazują,  że zazwyczaj ubezpieczyciele nie chcą wypłacać im odszkodowania. Niestety przy wykupieniu takiego świadczenia nikt nie informuje o tym, iż nie obejmuje ono pewnych kwestii. Tak więc, jak łatwo stwierdzić, nie jest ono dobrym rozwiązaniem dla wszystkich.

Posted in ubezpieczenia, ubezpieczenia NNW | Komentowanie nie jest możliwe

Ubezpieczyciele – dręczyciele czy przyjaciele?

Rynek ofert firm zajmujących się ubezpieczeniami ciągle się rozrasta. Jest to spowodowane głównie tym, że na naszych drogach pojawia się coraz więcej samochodów. W przeciętnym  gospodarstwie domowym znajduje się minimum jeden pojazd, który wymagają ochrony. Chętnie czy też nie jesteśmy zmuszeni przez prawo do podpisania umowy przynajmniej takiej obejmującej ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli OC. Chcąc wyjechać na drogę koniecznością jest zaopatrzenie się właśnie w ten dokument. Codziennie na drodze jesteśmy narażeni na wypadek, szczególnie taki nie z naszej winy dlatego chcąc bezpiecznie się poruszać i w nagłej sytuacji nie mieć niepotrzebnych problemów, warto zastanowić się nad wyborem firmy ubezpieczeniowej której chcemy powierzyć część odpowiedzialności. Ubezpieczyciele wręcz gonią za nowymi klientami aby zgłosili się właśnie do nich. Kuszą promocjami, dodatkami i przywilejami, jednak to wszystko zawsze jest zależne od aktualnej wartości pojazdu, stanu technicznego i pojemności baku. W ofertach można natknąć się na pakiety które łączą w sobie OC i Assistance. Ich połączenie niesie za sobą większe korzyści. Decydując się na jedną umowę zazwyczaj zawarta w niej opłata gwarantuje pełne finansowe wyrządzonych szkód. Oprócz ogólnego obowiązku podpisania umowy każdy z nas ma swoje prawa, przede wszystkim umowa będzie podpisana na okres jednego roku, po tym czasie musi ulec odnowieniu lub podpisaniu na nowo z innym przedstawicielem. Natomiast zakres obowiązujących wynagrodzeń reguluje właściwa ustawa. Nie istnieje zatem ryzyko narzucania przez firmy warunków, którym musimy się podporządkować. Osoba znajdująca się w nagłej sytuacji która miała miejsce na jezdni ma prawo oczekiwać zwrotu poniesionych kosztów naprawy, jak również zadość uczynienia za szkody osobiste. Możliwe kwoty w niektórych przypadkach mogą być naprawdę nie małe, a nikt przecież nie chce płacić za swój błąd przez całe życie. Lepiej już dziś być przezornymi nie czekać na niespodziewane zdarzenia losowe.

Posted in ubezpieczenia | Komentowanie nie jest możliwe

Ubezpieczenie przede wszystkim

Każdego z nas spotykają nieoczekiwane koleje losu. Niestety, nie tylko pozytywne i przynoszące radość. Niejednokrotnie doświadczamy przykrych wypadków. Są one tym bardziej dotkliwe i przytłaczające, jeśli wiążą się z ponoszeniem nieplanowanych kosztów. Wyobraźmy sobie następującą sytuację – idąc do pracy przewracamy się na oblodzonym chodniku i doznajemy wstrząśnienia mózgu. Niestety, wcześniej nie wykupiliśmy żadnego dodatkowego ubezpieczenia i mamy prawo tylko do świadczeń medycznych. Kilka dni leżymy w szpitalu, a z powodu umowy, na której jesteśmy zatrudnieni, w ich przeciągu nie przysługuje nam „chorobowe” pracownicze dodatki. W tym wypadku ponoszonym kosztem jest brak wynagrodzenia. Teraz spróbujmy uzmysłowić sobie jak wyglądałoby całe zdarzenie, gdybyśmy wcześniej zaopatrzyli się w ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu… Nasz okres rekonwalescencji przybiegałby spokojnie bez zmartwień dotyczących utarty potencjalnych zysków. Czy kwota odszkodowania pokryje poniesione przez nas koszty i zapewni wypełnienie „dziury” domowego budżetu? Wszystko zależy oczywiście od ubezpieczyciela i wykupionego przez nas pakietu, czyli równocześnie od płaconych składek. Ponadto wybrana przez nas opcja ma szereg zapisów określających w jakich przypadkach i w jakiej wysokości odszkodowanie nam przysługuje. Kiedy już decydujemy się na taki typ ubezpieczenia, warto dokładnie przestudiować jego warunki. Może się bowiem okazać, że nasze oczekiwania nie są zgodne z założeniami firmy ubezpieczeniowej, w której wykupiliśmy usługę. Na forach internetowych odnajdziemy wiele postów napisanych przez zawiedzionych ubezpieczonych, rozczarowanych odmową wypłaty świadczenia. Dlatego też, jeśli nie mamy pewności co do poprawnego rozumienia przez nas zapisów umowy warto skonsultować się ze swoim agentem. Reasumując – jeśli do tej pory nie nabyliśmy ubezpieczenia, o którym mowa, warto przemyśleć jego wykupienie. A jeśli już się na nie zdecydujemy, zadbajmy o to, by wyjaśnić wszelkie nasze wątpliwości i zauważone nieścisłości. Nikt z nas nie chciałby przecież gorzko się rozczarować, licząc na przypływ gotówki, a w rzeczywistości otrzymując odmowę.

Posted in ubezpieczenia | Komentowanie nie jest możliwe